İyi niyet yetmiyor.

Osmanlı ahşap binalar yüzünden yangınlardan çok çekti. Binaların dış görüntüsünü düzeltip, içini süsleyip mevzuata uygun hale getirmek çözüm değil. Kurumlar ve denetimler bunun için var.

Adana’daki kız öğrenci yurdundaki yangın elektrik kontağından çıkmış. Yangın merdiveni içeriden kilitli, kilidi açmak isteyen belletmen büyük ihtimalle çocukları yangın merdivenine yönlendirirken 3 çocukla birlikte alt katta yanarak ölmüş, 8 çocuk da çaresizce üst kata sığınmış. Yurt müdürünün 4 yaşındaki kızı da yanarak ölmüş. Nereden baksan acı.

“Yangın elektrik kontağından çıkmış. Çıkar, çünkü ülkemizde doğru düzgün topraklama yapılmaz. Çabuk yayılır çünkü ahşap yangına karşı dayanıksız bir malzemedir. Öğrenci yurdu gibi bir yerin ahşap olması kabul edilemez.
Yangın merdiveni kilitliymiş. Kilitlidir, Çünkü, zaten bedava işletilen bir yurt için bir de bekçi parası ödenmez. Çocukların kaçacağı ya da dışarıdan birilerinin içeri geleceği varsayılır.

Ama dediğim gibi iyi niyet yetmez. Şu şark kafasından kurtulmamız, Kurumsallaşmamız ve her şeyi göstermelik mevzuata uygun hale getirmek yerine bir yaşam biçimi olarak benimsememiz gerekiyor. Yoksa ciğerimizi yakan ne ilk ne de son yangın olacaktır bu.

İlgili haber : http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/adanada-ozel-ogrenci-yurdunda-yangin-12-kisi-hayatini-kaybetti/695777

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir